Mýtus Jaroslav Kubera

Komunální volby 2014 v Teplicích aneb jak porazit mýtus Kubera

Z historie:

Jaroslav Kubera se objevuje na kandidátce ODS v Teplicích jako starosta poprvé v roce 1994. Před tím pracoval na radnici jako tajemník. Od roku 2000 je opakovaně volen jako senátor za obvod Teplice. Podrobnosti ze životopisu naleznete zde. Za zmínku stojí mimo jiné Kuberovo členství v KSČ. Z té byl vyloučen za dnes nejasných okolností. Někteří pamětníci tvrdí, že za šmelení se stravenkami. To nelze dokázat.  Kuberově minulosti se věnuje tento článek zde

Důvody úspěchu:

  • Komunální volby a vedení města to ale není jen Kubera. Tomu se podařilo v 90. letech uspět díky „privatizační“ vlně a antikomunistickým náladám v Teplicích (trochu paradox, že?). Kuberovi nelze upřít mimořádný talent řečníka, cit pro to, kdy vystoupit a kdy se schovat. Rétor je pravicový, ale jeho činy jsou ryze populistické až socialistické (popelnice zadarmo).
  • Slovem Kubera by bylo správnější označit skupinu lidí, kteří ve skutečnosti město řídí. Od roku 1994 sedí ve vedení města téměř stejní lidé. Kromě Kuberovy schopnosti zaujmout voliče je tu něco navíc, co přináší tak jednoznačné výsledky ve volbách. Kubera nemá politickou konkurenci. A ne náhodou. Další velké strany ve městě (KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09) nemají osobnosti, které by postavily proti Kuberovi do voleb. A ani je nechtějí mít. Důvodem je oboustranně výhodná spolupráce vedoucích představitelů těchto stran ve městě s Kuberou a s jeho privátní ODS. Předsedkyně ČSSD v Teplicích je učitelka ZŠ ve správě města, významný muž na kandidátce KSČM je podnikatel vlastnící videoherny, které Kubera brání a nechce omezit. Naopak tito lidé mají podporu podnikatelských subjektů spjatých s Kuberou, aby dál zůstávali ve svých funkcích ve svých stranách. Funkce si udržují také sami. Chcete-li vstoupit a angažovat se do některé z politických stran v Teplicích, máte smůlu. Kubera vás do ODS v Teplicích nepřijme. Noví členové jsou lustrováni a ve velkém odmítáni. Šanci mají žadatelé po 70. roku věku. Totéž platí pro ČSSD atd. Politické strany ve městě jsou VIP kluby nebo spíše akciové společnosti, kam se nedostanete bez správného doporučení. Můžete si založit jinou, vlastní stranu, ale tady narazíte na nepřekonatelnou překážku – mýtus Kubera.  Bořit mýtus Kubera znamená politickou smrt. Občané Teplic jsou přesvědčeni, že je to člověk na svém místě, jeden z nich. Prostý člověk, pravdomluvný, jadrného vyjadřování, spořivý a skromný. Ale …..

Majetek města:

  • Teplice za posledních 20 let neinvestovaly do významnějšího projektu (dopravní infrastruktura, knihovna …) s výjimkou sportovní haly. Přesto se městu tenčí finanční rezerva. Tu městu vytvořil Kubera v období 90. let. Tehdy byl Kubera nejzarputilejším propagátorem privatizace majetku města. Bytového fondu, pozemků a dalších nemovitostí. Město dnes nevlastní prakticky nic. Dopravní podnik je soukromý, technické služby zastoupila rovněž soukromá firma, vodu a kanalizaci také dodává soukromník. To by bylo v pořádku, pokud by na účtech města stále zůstávaly miliardy z prodeje majetku. Ty tam ale nejsou. Podle posledních informací z webu města za rok 2014 zbývá městu necelých 444 miliónů Kč. (Tj. méně než polovina ročního rozpočtu).
  • Nabízí se otázka: Pokud město nevložilo obrovské částky do investic, kam se tedy miliardy vlastních zdrojů z prodeje majetku poděly? Odpověď je jednodušší, než se zdá. Město peníze utratilo za svůj provoz! I když to zní neuvěřitelně provoz města Teplic je mimořádně nákladný. Popelnice „ zadarmo“ nejsou zadarmo, ale za cca 140 mil. ročně. Také MHD není nejlevnější. Jízdenka stojí sice 20 Kč na osobu a jednu jízdu, ale město navíc přispívá soukromému dopravnímu podniku cca 70 mil. ročně a navíc si nakupuje trolejbusy a autobusy do svého majetku. Ty pak DP „půjčuje“. Teplice mají tak drahý provoz, že jim nestačí příjmy a rozdíl (schodek) pokrývají ze svých vlastních zdrojů. Tedy vlastně z úspor. To je v rozporu s oficiální podobou Kubery. Proč na to nikdo neupozornil? Protože to nikdy nikoho ani nenapadlo prověřovat. Všichni jsme Kuberovi naletěli. Autor tohoto textu se považuje za téměř průměrně inteligentního Evropana, přesto musí přiznat, že prověřit si rozdíl mezi tím, co Kubera říká a tím, co dělá ho napadlo až po 17 letech Kuberova hospodaření.
  • Kromě popelnic a hromadné dopravy se v Teplicích vyskytuje další významný konzument finančních prostředků občanů města. Tím jsou bytová družstva. Privatizace bytového fondu v 90. letech nebyla tak úplně privatizací. Město neprodalo byty obyvatelům do osobního vlastnictví, jak by si mohl někdo myslet, ale převedlo je na tzv. bytová družstva. Družstevní vlastnictví známe z dob kolektivizace našeho zemědělství, asi se shodneme, že nelze mluvit o skutečné privatizaci. Řada občanů Teplic by chtěla svůj byt skutečně vlastnit. Proti stojí ale představenstva bytových družstev. Za zmínku stojí aktivita spolku ProMír (Mír je jedno z největších bytových družstev v Teplicích, co do počtu členů). Spolek kritizuje hospodaření družstva, které si už koupilo sportovní vozy Masserati Quattroporte, Nissan GTR, nové sídlo ve vile Birnbaum a fotovoltaickou elektrárnu.

Závěrem:

  • Z uvedeného je patrné, že v Teplicích se rok 1989 zcela nenaplnil a celá řada věcí zůstala stejná jako v 80. letech, pouze v nové podobě. S modernější rétorikou. Stále tu ale platí: „Kdo nejde s námi, jde proti nám“.
  • Lidé mimo Ústecký kraj mluví uznale o Kuberovi, že odolal tlaku krajských kmotrů. Pravda je jiná. Kubera je sám sobě kmotrem. S ostatními kmotry si jen vymezil území. Oni mu nelezou do Teplic, on je nechá řádit ve zbytku kraje. Mj. také proto Teplice nečerpaly nikdy prostředky ze strukturálních fondů EU. Což se nakonec Kuberovi paradoxně vyplatilo. Nikdo netušil jak ROP Severozápad dopadne. Kubera má prostě kliku.
  • Máme ověřeno, že je nemožné dohledat detailní důkazy k finančním záležitostem okolo dopravního podniku, svozu odpadu, prodeje majetku města atd. Není to ale potřeba. Stačí totiž porovnat hlavní ekonomické údaje: Příjmy k výdajům. Případně trendy vývoje příjmů v porovnáním s příjmy jiných měst nebo z Ústeckého kraje. Z těch je patrné, že Teplicím docházejí peníze, jako voda na Sahaře. Někteří vidíme, že je něco špatně. Bylo by fajn, kdyby to vidělo i víc obyvatel Česka. A pak by Kuberovci všech českých měst měli vysvětlit proč.

Zaujalo Vás Fórum ProTeplice? Povězte to všem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *