Mistr Kubera a divadlo na teplické radnici

Jaroslav Kubera je režisérem už spoustu let. Tak dlouho režíroval, až zatoužil sám si zahrát a přijal roli herce. Skutečně je to tak. Kdo nevěříte podívejte se sem: http://video.idnes.cz/?idvideo=V140718_081809_usti-zpravy_mad

V červenci letošního roku vystupoval v roli principála ve Smetanově Prodané nevěstě. Dal tak všem najevo, jak má divadlo rád a že k němu má celý život velmi blízko.
7.listopadu 2014 se v Teplicích také hrálo divadlo. Představení režíroval Jaroslav Kubera podle vlastního scénáře. V průběhu tohoto představení se nechal zvolit primátorem a nechal si navolit své radní.

Byla to jedna z jeho mnoha divadelních her určených pro teplické občany a jejich zastupitele. A tak, jako obvykle, i tato hra slavila velký úspěch. Je třeba kriticky zmínit, že scénář se příliš neliší od předchozích, napsaných dříve, nebál bych se říct, že Jaroslav Kubera autorsky poněkud ustrnul. Dalo by se říct, že po desítkách let v politickém divadelnictví sám od sebe opisuje.

Navíc má své oblíbené herce, které neustéle obsazuje do typově stejných rolí už dvacet let. Na druhou stranu mu nelze upřít, že své hry píše velmi rychle, spolehlivě a bez režijních úskalí. Zbytečně neexperimentuje s nástupy herců na jeviště, nepoužívá nezvyklé technické prostředky. Je to prostě stále velmi spolehlivý autor, u kterého se nespletete. Vždy jde o thriller s „dobrým“ koncem.

Jaroslav Kubera získal na poslední chvíli pro své představení nečekanou posilu. Zbavil se přebytečného „charakterního herce“ Petra Měsíce a ještě mu sebral jeho maskota Dominika. Souhrou náhod tak získal do svého ansámblu nadějného a mediálně přitažlivého herce eléva. Dominik Feri bude bezesporu skvělý marketingový tahák. Budoucí hvězda Kuberova divadelního souboru. Od prvního okamžiku mezi oběma umělci, režisérem i elévem, přeskočila jiskra a zafungovala chemie. Možná, že vidíme na scéně nového „prvního milovníka“ teplického radničního souboru. Jen nevím, co na to Hynek Hanza. Ten sice neoplývá tolik talentem ani přitažlivostí pro diváky. Je ale nesmírně horlivý a usilovně pracuje na zlepšení svého výkonu. Poctivě trénuje podle pokynů režiséra Kubery. Po vzoru Krhounka z filmu „Škola základ života“ se v pátek při volbě primátora neustále hlásil o slovo a běhal k mikrofonu jako o život. Jen jsem čekal, kdy do mikrofonu řekne, že vidí i ochmýřený sosáček. 🙂

A teď vážně. V pátek 7. listopadu na prvním zasedání zastupitelstva všichni zastupitelé, včetně těch opozičních, přijali, ti poziční zřejmě nevědomky, role herců. Jaroslav Kubera jako režisér neměl s nováčky příliš mnoho práce. Dokonce jim ani nemusel upravovat scénář víc „na tělo“ než je obvyklé. Některé obsadil do hlavních rolí, jiné nechal jen v komparzu. V budoucnu uvidíme zda jen pro tento den nebo na celé čtyři roky. Bylo by skvělé vidět konečně v zastupitelstvu v Teplicích hru od jiného autora a třeba i s jiným režisérem.

Nevím, zda i Vy ostatní, kteří jste měli možnost sledovat poslední představení teplického radničního divadla, jste postřehli jednu malou drobnou chybku v jinak brilantně napsané, režírované a provedené hře. V samotném závěru hry zazmatkoval jeden z nováčků a vystoupil zcela nečekaně. Rudolf Řepka přistoupil k mikrofonu, poblahopřál všem zvoleným ke zvolení a dal režiséru Kuberovi úkol. Nevídané! Pan Řepka vyzval našeho mistra, aby připravil do prosince plán zasedání zastupitelstva na příští rok a aby jich bylo víc než čtyři. Evidentně nepochopil, že pro něj Jaroslav Kubera takovou repliku ve scénáři nenapsal a on sám si nemůže dovolit improvizace bez dovolení Jaroslava Kubery. To opravdu přehnal. Taky byl toho odpoledne jediný. Nikdo jiný takovou chybu neudělal. Nikdo jiný nebyl tak drzý, aby dal úkol mistrovi. Navíc před plným hledištěm!

Mistr Kubera si to samozřejmě nenechal líbit. V závěrečném projevu hned vrátil drzému herci úder. Když mu do obličeje řval, že: „Zastupitelstev bude nejen šest, ale možná i dvanáct do roka!“. Pozor mistr Kubera nezapomíná! Nespolehlivé nebo nedej bože drzé herce-zastupitele pak přestane obsazovat do hlavních rolí a oni pak léta tráví ve sboru. To, že jste na cestě do sboru, poznáte podle toho, že Vás mistr Kubera začne oslovovat paní nebo pane a příjmením. Tak při nástupu k pultíku mluví o panu Řepkovi mistr Kubera jako o Rudovi. Když mu pak odpovídá ve svém projevu, už ho oslovuje: „Pane Řepko!“

Kdo ví. Možná se objevil v teplickém radničním divadelním souboru někdo, kdo nestojí o roli herce. Někdo, komu bude fuk, kam ho obsadí mistr Kubera. Někdo, kdo bude chtít psát vlastní scénáře a dělat vlastní režii. To jestli se někdo takový objevil poznáme podle toho, jak se ujme své role zastupitele. Bude zastupovat občany, ne sebe.

P.S. Úplně první věc, kterou bych jako nově zvolený zastupitel na radnici změnil je umístění mikrofonu přímo přede mě při jednání zastupitelstva. Stejně tak, jako to má pan Kubera. Schválně za jak dlouho a kterému z nových zastupitelů dojde, proč to tak není už teď 🙂

Tady se můžete podívat na chybu v jinak bezvadně provedeném divadelním představení.