Jak se volil primátor v Teplicích 7.listopadu 2014

Při hlasování o primátorovi Teplic bylo nutné provést programový průnik.

Při hlasování o primátorovi Teplic bylo nutné provést programový průnik.

Pro ty, kteří nemohli nebo nechtěli být přítomni volbě primátora a radních Teplic v pátek 7. listopadu 2014.

Nedivím se Vám. Pátek odpoledne? Kdo vybral tenhle termín pro volbu primátora a radních města, ten určitě nestál o početnou účast občanů. Přesto se v zadní části zasedací místnosti teplické radnice tísnilo padesát možná šedesát diváků. Ti chtěli vidět na vlastní oči páteční volbu primátora Teplic. Stejně tak dobrá desítka novinářů.

Tři týdny trvala vyjednávání politických stran. Až do dnešního dne. Napětí před zasedáním zastupitelstva ještě vzrostlo. To když se vzdal mandátu zastupitele lídr TOP 09 v Teplicích Petr Měsíc. Rozporuplná vyjádření politiků před páteční volbou primátora dávala tušit, že dohadování se některým vůbec nedaří. V pátek se proto daly očekávat další střety mezi zastupiteli a pokračování politických vyjednávání, tentokrát v přímém přenosu.
Jak vlastně v pátek proběhlo zasedání zastupitelstva? Jak vypadalo páteční politické klání v Teplicích?

Tak především to žádné politické klání nebylo.

Zasedání proběhlo hladce, bez vážného zaškobrtnutí a v naprostém poklidu a vzájemném pochopení a respektu zúčastněných. Ano, hned v úvodu se sice vyskytl drobný zádrhel, to když jsem se pokusil vystoupit a promluvit k zastupitelům s návrhem na volbu primátora veřejnou a nikoli tajnou volbou. Tuto nevýznamnou komplikaci pan Kubera vyřešil velmi rychle. Nenechal mě mluvit. Jednání pak běželo plynně dál.

Obávaný a některými škarohlídy očekávaný programový průnik politických stran ODS, ČSSD, TOP 09 a LEV 21 pak nerušeně proběhl před očima občanů. Za odevzdaného přihlížení opozičních zastupitelů se nikdo nepozastavil ani nepohoršil nad provedeným aktem. Tak. Prostě jsme se v poklidu podívali na chladnokrevné znásilnění politických zásad a podvodu na voličích. Vše proběhlo tak nějak nenápadně, tiše, stejně jako pohřební obřad. Důstojně a bez emocí. Primátorem byl zvolen čtrnácti hlasy Jaroslav Kubera. Co na tom, za jakou cenu. Prostě zvítězil.

O dalším průběhu zasedání už pak nebylo pochyb. Volba radních, předsedů a členů výborů byla věcí jednoduché aritmetiky. Rozhoduje víc než polovina zastupitelů a po zvolení Jaroslava Kubery bylo všem jasné, kdo má na své straně oněch 14 hlasů.

Zastupitelé pak v průběhu jednání vystupovali s povinnými projevy. Vystoupení pánů Řeháka a Mráčka byla pro mě velkým zklamáním. Ten první Jaroslava Kuberu pochválil za jeho působení na radnici a ten druhý mu v závěru zasedání poděkoval za korektní vedení zasedání. Oba jsou na nejlepší cestě zařadit se do zástupu fan klubu Jaroslava Kubery. Jsem zvědav, kdy je začne Jaroslav Kubera oslovovat křestními jmény. Tak projevuje svou náklonnost „spolehlivým“ zastupitelům. Těm „nespolehlivým“ zásadně vyká. 🙂

Projev Jaromíra Kohlíčka z KSČM byl plný náznaků, dvoj a trojsmyslů a vlastně jsem ho nepochopil.

Lídr ANO 2011 Jaroslav Bžoch nevystoupil vůbec. Zastoupil ho Tomáš Jarolím. Jeho projev byl „kritický“. Pochválil bych ho za něj, kdyby zazněl před volbou primátora nebo radních. Jenže s ním vystoupil ve chvíli, kdy bylo odhlasováno a o všem rozhodnuto. Těžko říct, k čemu měl jeho kritický projev posloužit. Z mého pohledu byl v době, kdy ho Tomáš Jarolím pronesl, zbytečný. Zřejmě byl určen jen divákům. Mě ale rozhodně nedojal. Každopádně nijak nerušil naplánovaný průběh jednání zastupitelstva.

Dagmar Waicová, která měla po celou dobu ve svých rukách rozhodnutí, kdo bude primátorem Teplic, byla podle hlasovacího zařízení přítomná. Současně se jí ale podařilo po celé jednání zastupitelů zůstat zcela neviditelnou. 🙂

Zato projev primátora Kubery byl, pro něj tak typickou, snůškou, slátaninou faktů, dojmů, pocitů, polopravd a pravd dohromady. Unavil posluchače, pochválil opozici, vzápětí se opozičním politikům vysmál, politoval se, dojímal se sám nad sebou, zamyslel se nad budoucností, přítomností i minulostí Teplic a celé země. Doslova se rozzuřil nad pomluvami, že je diktátorem. Podle něj je nesmysl, když někdo říká, že ovládá Teplice.

„Vláda jednoho muže, to je nesmysl.“

Tohle jeho prohlášení sice nekoresponduje s tím, jak se mnou hned v úvodu jednání „vyrazil dveře“. Ale co. Jako vždy, díky svému emocionálnímu, dlouhému projevu, vytvořil novou realitu, vlastní popis historie dávné i nedávné změnil na pravdu.

Svým projevem překlenul staré volební období do toho nového, právě začínajícího. A opravdu to funguje! 🙂  Po jeho projevu už jsem si nemohl vzpomenout na nic podstatného z předchozích projevů. Byl jsem zpět v roce 2010. Zasedání zastupitelstva 7. listopadu v Teplicích skončilo. Sluší se poblahopřát navzájem zvoleným, primátorovi, radním i předsedům výborů.

Radost z toho ale nemám. Není to dobrá volba pro Teplice. Finanční výbor pod vedením Petra Bendy v osobě nového předsedy výboru Michala Kasala začal ihned na místě „pracovat“.

Tady se můžete podívat na nepřerušený projev nového primátora Teplic Jaroslava Kubery.