Teplice dostanou „programový průnik“

Co kdybych Vám řekl, že Petr Fiala a Miroslav Kalousek chystají koalici s Bohuslavem Sobotkou a Jiřím Paroubkem s podporou Vojtěcha Filipa?

Nesmysl? Zdravý rozum říká, že je to vážně nesmysl. Jenže realita Teplic v roce 2014 je jiná. Tady se politici pravice i levice skutečně dohodli na „programovém průniku“. Ten je natolik sblíží, že budou moci společně zasednout na radnici. Je to hezké, jak umí politici spolupracovat, že? 🙂

Neuplynulo ani 24 hodin, od doby kdy jsem zveřejnil podobu nové koalice v Teplicích v čele se „starým“ primátorem, a Jaroslav Kubera už 30. října mou prognózu potvrdil. S jedním nepatrným, ale o to významnějším rozdílem.

Nepřiznal, že 13 zastupitelů za ODS, ČSSD a TOP 09 podpoří ještě jeden zastupitel za LEV 21 a zřejmě další dva za KSČM. Tím si vytvoří většinu v zastupitelstvu. Tato většina pak rozhodne o složení rady a o tom, že on, Jaroslav Kubera, bude stále primátorem.

Tvrzení, že koalice bude pouze menšinová, je mizerná výmluva. Na to je Jaroslav Kubera velmi mazaný a současně příliš zbabělý, aby se pokusil prosadit menšinovou koalici v jednom nepřipraveném hlasování. V Teplicích bude většinová koalice „starých známých“, tak jako už mnohokrát v minulosti. Motivací „starých známých“ nejsou programy, ale peníze a moc. Je to jedna skupina lidí v různých politických stranách. To oni jsou skutečný „programový průnik“. 🙂

Že Vám to připadá, jako dobrý tah pana Kubery? Tak se na složení teplického zastupitelstva podívejte z pohledu celostátní politiky. Dovedete si představit, že předseda ODS Fiala spolu s místopředsedou TOP 09 Kalouskem uzavřou vládní koalici spolu s ČSSD Bohuslava Sobotky, LEV 21 Jiřího Paroubka a to vše za podpory KSČM Vojtěcha Filipa? Takovou vládu bych možná pochopil v době celonárodní krize, války, epidemie, invaze mimozemšťanů, ale nikdy jako běžnou politickou dohodu. Je to porušení elementárních principů a zásad, je to překročení hranic, ztráta orientace, popření hodnot. Co je pak vlastně dobré a špatné, kdo je hodný a kdo je zlý?

Považuji chystanou koalici na teplické radnici za úchylnou. Ano, měl bych říct spíš účelovou, protože taková opravdu je. Jenže tato dohoda je víc než účelová. Je nemravná. A to tak očividně, že je ze strany hlavních aktérů, Dagmar Waicové, Jaroslava Kubery, Petra Měsíce a Petra Bendy, respektive Michala Kasala a Jaromíra Kohlíčka nevkusné, přesvědčovat veřejnost v Teplicích, že neměli na výběr. Vysvětlení paní Waicové, že musí podpořit pana Kuberu, protože lídry ostatních politických stran ANO 2011 a Volba Pro!Teplice nezná, je ubohá výmluva na úrovni žákyně páté třídy základní školy. Paní Waicová nám zcela otevřeně říká, že jí je přednější její osobní zájem než program ČSSD. Ten program, který ji pomohl ke zvolení do zastupitelstva. Chystaný „programový průnik“ je jednoduše odporný. Bylo by snesitelnější, kdyby nám „programově pronikající“ zastupitelé prostě přiznali, že si prosazují vlastní zájmy, kašlou na zásady, voliči jsou jim do příštích voleb ukradení a že si budou dělat co chtějí.

Bude se ale rozhodovat ještě o spoustě dalších věcí, než jen o tom, kdo povede teplickou radnici. Další podstatné věci jaksi vyplynou z takové koalice. Jaroslav Kubera připraví obří tendr na provozovatele MHD v Teplicích. Nedotčeny zůstanou teplické herny. Přibudou narkomani v ulicích. Nikdo nebude řešit rozvoj města. Prostě všechno zůstane stát na místě tak, jako doposud. Možná se objeví cyklostezka a zimní kluziště. Odhaduji, že řádně předražené, jinak by přeci pan Benda nepřistoupil na „programový průnik“. 🙂

Chystaná úchylná teplická koalice zastupitelů za ODS, ČSSD, TOP 09, LEV 21 a KSČM není bohužel v naší republice ojedinělá.

Také ve spoustě dalších měst se zvolení zastupitelé z různých stran právě teď oddávají politické sodomii.

Opravdu se ještě někdo ptá, proč klesá mezi lidmi zájem o volby?

Občané už nechodí k volbám, protože „programový průnik“ nakonec vždycky vyhraje. Tak si po volbách politici vždy snadno poradí  s obtížnými hlasy občanů města. Z pohledu občana je tedy zbytečné chodit k volbám. Zvláště k těm komunálním.

To vše má ještě jiný negativní význam. Jde o brutální pokrytectví obecně. Kam až budou schopni někteří politici posunout limity etiky a dodržování zásad? Kdo jiný, než veřejná osoba, má stanovovat pravidla obecných hodnot ve společnosti.

„Nejde jen o to, že se někteří z Vás, dámo a pánové, dostanete k penězům města, že uspokojíte své nenasytné potřeby. Jde tu také o to, že posouváte limity toho, co lze považovat za „normální“, běžné chování.“ Všechno prostě musí mít své meze.

Proto vzkazuji do Prahy předsedům politických stran: „Pánové, udělejte si rychle pořádek ve svých stranách. Máte na kandidátkách všehoschopné lumpy. Pokud se s nimi nechcete vypořádat, tak se pak nedivte, že Vám klesají preference nebo že Vás ve volbách „převálcuje“ populista, který si od Vás navíc „vypůjčí“ Vaše vlastní lumpy.“

Nehledejme chyby jen v „systému“, nechtějme nové zákony, neobviňujme demokracii. Lumpárnu nakonec provede vždycky jen konkrétní člověk. Stačí na něj ukázat prstem a říci mu: „Takhle ne, Jardo. Zašel jsi příliš daleko.“

 

Tady si můžete poslechnout Jaroslava Kuberu jak na předvolebním setkání v Teplicích 29.9.2014 mluví o hlasování na radnici. Sám říká, že hlasování na radnici probíhalo celé čtyři roky „jako za totáče“. Všichni zastupitelé hlasovali ve shodě bez rozdílu, za které strany byli zvoleni. Jinými slovy potvrzuje, že na radnici v Teplicích existovala městská Národní fronta politických stran.