Dagmar Waicová a ČSSD v Teplicích rozhodnou o primátorovi

Zasvěceným v Teplicích je už dlouho jasné, kdo povede radnici další čtyři roky. Od vyhlášení výsledků voleb 12. října Jaroslav Kubera, Dagmar Waicová, Petr Měsíc a Michal Kasal vědí, jaká bude na radnici koalice. Jen o tom nemluví. A musí to být jasné každému, kdo sleduje teplickou politiku.

To opravdu nikdo v Teplicích stále nevěří tomu, že máme na teplické radnici po mnoho let sice několik politických stran, ale jen v jedné jediné partě „starých známých“? A věřte tomu, že to bude opět ta samá parta, která ovládala naši radnici dlouhá léta. Ta samá parta povede naše město. Jsou to totiž „staří známí“.

Radnici obsadí koalice ODS Jaroslava Kubery, TOP 09 Petra Měsíce, ČSSD Dagmar Waicové a LEV 21 Petra Bendy v osobě Michala Kasala.

Proč?

Protože 8+2+3+1=14. A 14 je víc než polovina z 27 zastupitelů.

Je to tak prosté a tím pádem zvláštní. Pokud přistoupíte na skutečnost, že zmínění lidé si „umí vyhovět“, že jsou „staří známí“ a že dokážou upravit programy svých politických stran rychleji, než Jaroslav Kubera dokouří svou ranní cigaretu, bude to jasné i Vám.

Dobrá zpráva je, že budeme mít v Teplicích popelnice „zadarmo“, že se zřejmě dočkáme také MHD „zadarmo“ a že nám radnice postaví v Teplicích zimní stadion. Špatná zpráva je, že to všechno bude hodně drahé. Z účtů města zmizí stamiliony. Město nebude čerpat peníze z EU, nikdo nebude řešit další rozvoj města. Teplice čekají dluhy a spousta problémů.

A je to právě ČSSD a paní Dagmar Waicová, kdo o tom rozhodl. Paní Waicová měla při sestavování koalice možnost utvořit koalici ČSSD, ANO 2011, Volba Pro! Teplice a Pro sport a zdraví – Teplice. Byla by to logická volba. Programy všech stran se nevylučují a navíc by strany kopírovaly složení současné vládní koalice ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL. Jenže to by se na radnici objevili zcela noví lidé. A co by bylo s těmi „starými známými“?

Proto se paní Waicová zcela nepochybně rozhodla podpořit své „staré známé“. I když to bude z pohledu voličů ČSSD, mírně řečeno, politické salto se čtrnácti vruty. Paní Waicová totiž za ČSSD uzavře koalici s TOP 09 a ODS. Trochu silná káva, že? Taková je ale politická realita Teplic v roce 2014.

Navíc je to také důvod, proč probíhala jednání v Teplicích tak dlouho a tak složitě. Součástí taktiky domluvených politiků bylo vyčkávání. Bylo by přece jen nerozumné, hned druhý den po volbách oznámit vznik koalice, která připomíná Národní frontu. Voliči by se mohli divit. Někdo by si mohl všimnout, že byla i jiná řešení a mohl by se ptát. Možná někdo mimo Teplice, třeba někdo až z Prahy. Pro partu „starých známých“ je životně důležité povolební situaci v Teplicích co nejvíce dramatizovat a nechat si řešení na poslední chvíli.

Bohužel nováčci z ostatních stran, ANO 2011 a Volby Pro! Teplice, tuto taktiku neprokoukli. Trpělivě, obětavě vyjednávali, netušíc, že jde jen o bezva trik těch zkušenějších. Udělali těch chyb ale víc. Například neinformovali průběžně o stavu vyjednávání veřejnost. A to je malér. Zpětně už nikdy nikomu nevysvětlí, jak to všechno vlastně bylo.

Za tři týdny nikdo z jednajících neposkytl veřejnosti žádné informace. Po volbách se v Teplicích rozhostilo hrobové ticho. Jednání přitom byla velmi intenzivní. Už od neděle 12. října probíhala denně. V některé dny dokonce i několikrát za den. Přesto žádná politická strana neinformovala své voliče, natož občany města, o průběhu vyjednávání. Takové jednání u „lety prověřených” politiků jako je Jaroslav Kubera, Jaromír Kohlíček, Dagmar Waicová nebo Michal Kasal nepřekvapuje. Ti si nikdy s poskytováním informací občanům vrásky nedělali. Navíc je mlčení součástí jejich společně domluveného postupu. Je ale smuné zjištění, že i nově zvolení zastupitelé převzali styl práce od svých politických soupeřů. Ani oni se nebaví s veřejností.

Jaký tedy bude další postup při obsazení – udržení teplické radnice? Podle mého odhadu tento pátek 31. října primátor města vyhlásí termín prvního jednání zastupitelstva. Termín zasedání pak vychází na 7. listopadu. Symbolické datum, že? 🙂

Jednání zastupitelstva povede současný primátor Kubera do doby zvolení nového primátora. Očekávám, že navrhne tajnou volbu. Ta totiž umožňuje zatajit, kdo a jak hlasuje. Nikdo se nedozví, kterými hlasy byl zvolen nový primátor. V našem případě by bylo správnější říkat starý primátor. Hodně starý.

Jaroslav Kubera by si měl ale předem pečlivě domluvit průběh volby primátora. Mohlo by se stát, že nový – starý primátor a rada města obdrží v tajné volbě 16 hlasů. Tedy kromě uvedených koaličních 14 by mohli volbu podpořit i horliví členové KSČM. Bude hloupé, když po tajné volbě dostane Kuberova koalice namísto 14 hlasů navíc 2 hlasy Jaromíra Kohlíčka a Lubomíra Škardy z KSČM. Ti totiž do té správné party „starých známých“ patří taky.

Já osobně si tuhle tragikomedii ujít nenechám. Pokud bude skutečně první jednání zastupitelstva v Teplicích už 7. listopadu, půjdu se podívat. Chci vidět Jaroslava Kuberu, Dagmar Waicovou, Petra Měsíce a Michala Kasala jaké nám přichystají představení.

Pokud i Vám leží na srdci budoucnost Teplic, přijďte osobně na první zasedání zastupitelstva, ať už to bude 7. nebo jakého listopadu. Vaše přítomnost nebude aktérům politické šarády vůbec příjemná. Stanete se totiž svědky jejich podvodu na voličích.

Tady se můžete podívat jak reagovala paní Waicová na dotaz, zda půjde do koalice se „svými kamarády“. Záznam je z předvolební debaty 29. září v Teplicích.